
CORNELIS
CORNELIS - et cabaret-portræt af Cornelis Vreeswijk
En forrygende, forfærdende og farverig aften i musikalsk selskab med en af Nordens største visesangere, Cornelis Vreeswijk.
Cornelis Vreeswijk var en af de helt store kunstnere i Sverige – men sandelig også i Danmark, hvor hans smukke sange som ’Visen om de atten svaner’, ’Felicia adjø’ og ’Veronica’ stadig har et meget stort publikum. Det har hans viser med mere ”bid” i nu også, fx ’Deirdres Samba’, ’Nogle går rundt i udtrådte sko’ og ’Jeg havde engang en båd’.
Cornelis’ liv var stormombrust, hvilket også har været skildret i flere film, som har været vist og blevet en succes i Danmark. En opvækst i et krigshærget Holland, som 13-årig startet i ny skole i Sverige uden at kunne et ord svensk, en karriere for fuld damp fra dag ét, druk, damer, stoffer, censur, utallige forsidehistorier, fængselsophold, skatteunddragelse, leverkræft, en alt for tidlig død – jo, han forstod at brænde sit lys i alle ender.
Cabaret-portrættet CORNELIS kommer hele vejen rundt om ham. Hans smukke sange. De indignerede sange. Og nogle af de sange og viser af bl.a. Evert Taube, som han farvede med sin suveræne og nyskabende fremførelse.
Mellem sangene fortælles historien om hans liv og karriere – krydret med digte, citater og mindre kendte sange.
CORNELIS fremføres af Teatret OPtimis med Allan Høier som sanger/skuespiller og Allan Thorsgaard som guitarist/sanger/skuespiller i Bo Skødebjergs instruktion.
Teatret OPtimis er et turnerende cabaret-teater, der ser det som sin opgave at formidle og være øjenåbner for den lidt oversete kunstform: Visesangen.
★★★★★
’... der bliver ikke fejet noget ind under gulvtæppet, teksten mellem sangene er sigende og fortæller Vreeswijks historie uden omsvøb ... ' – Louise Frevert, KULTURINFORMATION
★★★★
’ … Allan Høier er sangeren, der har blødheden i stemmen og indimellem kommer tæt på det, man husker af Vreeswijk for …’ – Ulla Strømberg, Kulturkupeen
★★★★
’Forestillingen CORNELIS fanger på begavet vis kompleksiteten i den svenske kunstners personlighed, og sangeren Allan Høier og musikeren Allan Thorsgaard supplerer hinanden forbilledligt.’ – Michael Søby, CPHCULTURE

Phillip Devantier – Dagdrømmer
I foråret 2027 kan publikum opleve Phillip Devantier live med sit nye comedyshow Dagdrømmer - et personligt og fantasifuldt one-man show om at få styr på et liv, der ikke vil styres.
Med en frisk ADHD-diagnose, en baby på armen og et hus, han stadig ikke helt forstår, han er gammel nok til at eje, prøver Phillip at få hverdagen til at give bare nogenlunde mening. Imens stikker hans hjerne konstant af på nye dagdrømme-eventyr, som han på sin varme, skarpe og sprudlende måde folder ud for publikum.
Dagdrømmer er en blanding af ærlige observationer og skarpe jokes om at være far, voksen og samtidig totalt forført af sine egne fantasier. Det er et show for alle, der nogensinde har mistet fokus – og i stedet fundet en fortælling. Som Phillip selv siger: “Hvis du allerede har læst den her tekst forfra et par gange for at holde tråden: Velkommen til min verden.”
Phillip Devantier har gennem mere end 10 år markeret sig som en af Danmarks mest relaterbare og energiske komikere. Han slog for alvor igennem i 2018, da han vandt DM i stand-up, og siden har han optrådt på bl.a. Grin til Gavn, Tinderbox, Bakken og landets mange comedyklubber.
Hans oneman-shows 'En Rigtig Mand' og 'Grinebidder' er begge blevet vist på TV flere gange og cementerede hans talent for at kombinere højt tempo med jordnær humor. Med Dagdrømmer vender Phillip tilbage til scenen med et show, der hylder rodet, fantasien og alle de små afstikkere hjernen tager, når den burde være et helt andet sted. Foråret 2027 står i dagdrømmenes tegn – og Phillip glæder sig til at tage publikum med.

Pink Floyd Project - Momentary Dark Side
Scandinavian Pink Floyd Project // Momentary Dark Side 2026–27Et hyldestshow i særklasse til Pink Floyds mesterværker.Med Momentary Dark Sidebringer Scandinavian Pink Floyd Projecten storslået hyldest til Pink Floyds ikoniske værker – med hovedvægt på det legendariske album The Dark Side of the Moonfra 1973, som fremføres i sinfulde længde.Aftenen byder også på udvalgte numre fra A Momentary Lapse of Reason, herunder både publikums- og bandfavoritter som Learning to Fly, On the Turning Awayog Sorrow– samt naturligvis uforglemmelige klassikere fra bla. Wish You Were Hereog The Wall. Publikum kan desuden glæde sig til et par sjældne perler fra bagkataloget.På scenen står 10 dedikerede musikere, flankeret af et nøje udvalgt arsenal af vintage- og moderne instrumenter. Sammen leverer de en totaloplevelse i lyd og lys med spektakulære visuals, imponerende lysshow og bandets karakteristiske kvadrofoniske lyd – en signatur, som gennem mere end to årtierhar begejstret publikum i både Danmark og udlandet.

Andreas Bo (ta’r og fylder) RUNDT
Nogle hævder, at vi bliver rundere med alderen. Men er det virkelig rigtigt? Det har Andreas Bo sat sig for at finde ud af. I sit sjette og hidtil mest senile show kaster han sig med vanlig virtuos vildskab ud i et festfyrværkeri af lige præcis den comedy, satire og de knaldilåget-momenter, der har gjort ham til en af de mest populære figurer i dansk underholdning. Faktisk gennem flere end år end han er helt tryg ved at tænke på?
Premieren er den 26. februar 2027. Det nye show river dig rundt i manegen og gør alle rundt på gulvet i jagten på tilværelsens store spørgsmål: To be around - or not to be around. Ja, Andreas Bo er blevet rundere, men er han også blevet blødere? Bliver han stadig hård på den fede måde? Fortryder han omsider gamle spydigheder og fornærmelser – eller runder han et nyt hjørne, hvor et styrtdykkende testosteron-niveau driver hans indignation til nye satiriske højder? Gæt selv. Eller køb en billet og kom lidt ud i virkeligheden.
15
.
November
2026
SØNDAGSKLASSIKERE: Veronikas To Liv
Læs mere
SØNDAGSKLASSIKERE: Veronikas To Liv
Cinemateket præsenterer: Veronikas to liv.
To kvinder fødes samme dag. Den ene i Polen, den anden i Frankrig. Weronika og Véronique. De ligner hinanden til forveksling, er begge musikalske og lider begge af en hjertefejl. Men da Weronika dør af et hjerteanfald, lever Véronique videre og overtager den afdødes erfaringer.Krzysztof Kieslowskis bevægende smukke og subtile film leger med identitet, tid og skæbne – og magien i, at vi alle trods individuelle forskelle har et fælles sanse- og erfaringsgrundlag.
16
.
November
2026
PDA – forståelse, strategier og hverdagsliv
Læs mere
PDA – forståelse, strategier og hverdagsliv
PDA – når behovet for autonomi fylder. Et foredrag af ADHD foreningen Nordsjælland.
Pathological Demand Avoidance / Pervasive Drive for Autonomy
Hvordan opleves PDA indefra? Og hvordan kan forældre, pårørende og fagpersoner bedre forstå og støtte mennesker, der reagerer stærkt på krav og forventninger?
Mange familier og pårørende kender følelsen af frustration, konflikt og afmagt, når de vante pædagogiske greb ikke virker - og måske endda gør situationen sværere.
PDA beskrives ofte som en profil inden for autismespektret, hvor et gennemgribende behov for autonomi og selvbestemmelse kan komme til udtryk som stærk modstand mod hverdagens krav. Mange med ADHD kan også genkende træk fra PDA, ligesom profilen også ses hos mennesker med både autisme og ADHD - også kaldet AuDHD.
I dag bruges betegnelsen Pervasive Drive for Autonomy oftere som alternativ til Pathological Demand Avoidance. Det flytter fokus fra selve kravundgåelsen til det bagvedliggende behov for autonomi, tryghed og selvbestemmelse.
Til foredraget får du:
- En introduktion til PDA og forståelsen af profilen
- Indblik i krav, kravundgåelse og hvorfor krav kan opleves så belastende
- Viden om følelsesregulering, stress og belastning
- Konkrete PDA-tilgange og strategier
- Redskaber til bedre at forstå, hvad der kan ligge bag adfærden
Foredraget foregår i et autisme- og ADHD-venligt læringsrum med plads til spørgsmål og erfaringsdeling i trygge rammer.
Oplægget leveres af Molis ved klinisk autoriseret psykolog Emma Krarup-Andersen, cand.psych.aut., med PPU - Psykologisk PraksisUddannelse. Emma har specialiseret sig i autisme og ADHD og er certificeret ADHD-vejleder for børn, unge og voksne.
Foredraget er planlagt og tilrettelagt i samarbejde med frivillig konsulent Kristina Kreiner fra ADHD-foreningen Nordsjælland og SIND Gribskov.
17
.
November
2026
Legestue
Læs mere
Legestue
Legestuen har været sådan en succes i foråret, så derfor fortsætter vi i efteråret.
I legestuen i Kulturhus Trommen kan du og dit barn møde andre børn, forældre og bedsteforældre i rolige og hyggelige rammer.
Der vil være forskelligt legetøj til rådighed, som inviterer til leg, nærvær og samvær. Der er puslefaciliteter og plads til at stille barnevognen.
Tilbuddet er for børn i alderen 0–2½ år. Det kræver ingen tilmelding – I møder bare op i tidsrummet, som det nu passer ind den enkelte dag.
Der er legestue alle tirsdage kl. 10-13 fra 1. september til og med 15. december
(Der er dog ikke legestue i efterårsferien d. 13. oktober).
17
.
November
2026
LIVESTREAM FRA AAU: Tang
Læs mere
LIVESTREAM FRA AAU: Tang
Under havets overflade vokser tang i et væld af forskellige farver, former og størrelser. Tangskovene, der vokser langs klodens kyster, er lige så vigtige i havets økosystemer som skovene er for livet på landjorden. Fra polerne til ækvator skaber tang både fødegrundlag og gemmesteder for utallige marine organismer – fx fisk og smådyr. Samtidig bidrager tang til at holde både havmiljøet og klimaet i balance idet tang optager næringsstoffer fra havvandet, optager CO2 fra atmosfæren, producerer ilt og modvirker forsuring af havet.Mennesker overalt på kloden har siden tidernes morgen udnyttet tang som en ressource – til mad, foder, gødning, krudt og materialer. I verden i dag står vi overfor flere store udfordringer – klimakrise, fødevarekrise, biodiversitetskrise og en ny geopolitisk dagsorden. Tang bliver ofte nævnt som en løsning der kan redde verden – men kan det nu virkelig være rigtigt?Tang er faktisk ikke planter – tang er alger. Kom og hør hvad tang og alger egentlig er for nogle skabninger. Hvad adskiller dem fra planter og dyr? Og hvordan dyrker man tang – både i havet og på land? Hør også om de bæredygtige løsninger tang kan bidrage med i fremtiden – både når det handler om klima, biodiversitet og fremtidens fødevarer. Og få chancen for at smage på fremtiden når vi dykker ned i tangens smagsunivers.
Dette er en opdateret udgave af et foredrag fra efteråret 2020.
18
.
November
2026
Guidet fælleslæsning
Læs mere
Guidet fælleslæsning
Vi inviterer til guidet fælleslæsning, hygge og en kop formiddagskaffe eller te for alle, som har lyst til at være med.
Kom og hyg, lyt og vend tankerne i et litterært fællesskab.
Kultur- og litteraturformidler Yvette udvælger til hver fælleslæsning et digt og en novelle som hun læser højt af med pauser undervejs, så vi i fællesskab kan tale om, hvad teksterne vækker i os.
I guidet fælleslæsning er der intet, der er rigtigt eller forkert. Alle tanker og følelser er velkomne. Det kræver ingen forberedelse eller særlig viden om litteratur, da det er de umiddelbare oplevelser og refleksioner af teksterne, vi tager udgangspunkt i.
Der er i år fastlagt fire gange med guidet fælleslæsning. Det er gratis at deltage, men der skal reserveres én billet pr. gang. Der er begrænsede pladser.
18
.
November
2026
SENIOR BIO
Læs mere
SENIOR BIO
SENIORBIO – FILM, KAFFE OG KAGE 🎬☕️
Hver onsdag kl. 13.00 -. og ofte også kl. 13.15 - inviterer vi til SeniorBio i Biografen i Trommen.
Her kan du se en aktuel film på det store lærred. Medlemmer af Ældre Sagen får 10 kr. i rabat mod fremvisning af medlemskort.
Og biografturen slutter ikke, når rulleteksterne begynder. Efter filmen byder vi på en kop kaffe og et stykke kage.
Billetter kan reserveres hjemmefra eller købes direkte i billetsalget.
18
.
November
2026
Henrik Tingleff - Manual til mennekser
Læs mere
Henrik Tingleff - Manual til mennekser
Et humoristisk foredrag med adfærdspsykolog Henrik Tingleff
Adfærdspsykolog, radiovært og forfatter Henrik Tingleff, holder luppen frem og forklarer dig hvorfor din nabo larmer meget mere end dig, hvorfor din kollega aldrig kan holde en aftale …og hvorfor vi alle sammen køber alt for dyr kaffe og croissanter! Du kan bl.a. se frem til fascinerende fakta, valid videnskab, hårrejsende hverdagseksempler og en underholdende quiz. Du forstår pludselig hvorfor ellers så kloge mennesker spærrer liggestole med håndklæder, eller lader den tomme toiletrulle hænge. Du får kort sagt en manual til mennesker, som du kan gøre brug af resten af livet - og grine af hele aftenen.
Det handler om en gammel hjerne…
Det moderne menneske er udstyret med en 120 millioner år gammel hjerne, der har holdt
lukket i udviklingsafdelingen de sidste 2-300.000 år. Det får os til at træffe tåbelige beslutninger. På jobbet, i samfundet, når vi køber ind. Hør hvor og hvordan!
Det handler om flokdyret og dets onde fætter…
Mennesket er et flokdyr. Vi vil næsten gøre alt for at høre til – men vi er også egodyr, der vil
gøre endnu mere for at skille os ud. Derfor opfører vi os fjollet, grænsende til det foruroligende. Hør hvordan og hvorfor det selvfølgelig ikke gælder for dig!
Det handler om at være et skridt foran!
Med din nye manual til mennesker i hånden er du klar til at møde hverdagen med en ny
forståelse af menneskets natur. En klar fordel i en moderne, kompleks verden fyldt med … mennesker. Tag dine venner, veninder, kollegaer eller partner med. Det bliver humant, hårrejsende og humoristisk.
21
.
November
2026
Repair Café
Læs mere
Repair Café
Har du noget der skal fikses?
Repair Café er et koncept, hvor frivillige hjælper lokale borgere med f.eks. at reparere defekte genstande, som ellers var blevet smidt ud.
Al hjælp er gratis.
Vi mødes den første og den tredje lørdag i måneden i det gamle caféområde i foyeren kl. 11-13. Der kan forekomme visse undtagelser, så hold øje med hjemmesiden.
I april er der kun Repair café én gang i 2026 og i juli holder Repair Café pause.
Repair Café Hørsholm drives af frivillige og støttes af Frivilligcenter & Selvhjælp Hørsholm.
Læs mere på Repair Café Hørsholm og Repair Café Danmark
21
.
November
2026
Nul stjerner - Det store rejseshow
Læs mere
Nul stjerner - Det store rejseshow
Det succesfulde program fra DR med Jan Elhøj og Morten Kirckhoff vender tilbage til de skrå brædder med en helt ny live-tour: ”Nul Stjerner – Det Store Rejseshow 2”.
Turnéen rammer landet i efteråret 2026 og foråret 2027 – og nu er de klar til at dele endnu flere historier, erfaringer og oplevelser fra deres mange rejser.
Showet er en forlængelse af DR-programmet Nul Stjerner, hvor Jan og Morten i mere end 50 lande har sat sig for at finde det uperfekte, det glemte og det ufrivilligt underholdende. Publikum får denne gang et helt nyt indblik i kulissen bag programmet – og de historier, der var for mærkelige, for lange eller for pinlige til at komme med på TV.
Aftenen byder på en blanding af ærlige rejseanekdoter, upassende fotos og improviseret logik. Under mottoet “Det værste udgangspunkt rummer de største oplevelser” inviterer Jan og Morten publikum med på en rejse, hvor planlægning er overvurderet, og hvor de bedste minder ofte starter med en fejlbooking.
Køb billet til en aften, hvor du får grin, indsigt og rejseinspiration af den slags, du ikke finder på TripAdvisor.
Nul Stjerner – Det Store Rejseshow 2 er en rejse ud i verden og ind i alt det, der opstår, når man forlader comfortzonen – fortalt af to rejsemakkere, der stadig rejser med mere nysgerrighed end fornuft. Rejser bliver aldrig det samme igen.
Ikke anbefalet til børn under 4 år.
Ca. Showlængde 2 x 45 minutter + pause Kørestolspladser sælges via Ticketmaster på tlf. 3848 1633. Ledsager er gratis, såfremt ledsager kan fremvise gyldigt ledsagerkort. Nummererede siddepladser Dørene åbner 30 minutter før Læs mere på www.microphone.dk
21
.
November
2026
Nul stjerner - Det store rejseshow
Udsolgt
Læs mere
Nul stjerner - Det store rejseshow
Det succesfulde program fra DR med Jan Elhøj og Morten Kirckhoff vender tilbage til de skrå brædder med en helt ny live-tour: ”Nul Stjerner – Det Store Rejseshow 2”.
Turnéen rammer landet i efteråret 2026 og foråret 2027 – og nu er de klar til at dele endnu flere historier, erfaringer og oplevelser fra deres mange rejser.
Showet er en forlængelse af DR-programmet Nul Stjerner, hvor Jan og Morten i mere end 50 lande har sat sig for at finde det uperfekte, det glemte og det ufrivilligt underholdende. Publikum får denne gang et helt nyt indblik i kulissen bag programmet – og de historier, der var for mærkelige, for lange eller for pinlige til at komme med på TV.
Aftenen byder på en blanding af ærlige rejseanekdoter, upassende fotos og improviseret logik. Under mottoet “Det værste udgangspunkt rummer de største oplevelser” inviterer Jan og Morten publikum med på en rejse, hvor planlægning er overvurderet, og hvor de bedste minder ofte starter med en fejlbooking.
Køb billet til en aften, hvor du får grin, indsigt og rejseinspiration af den slags, du ikke finder på TripAdvisor.
Nul Stjerner – Det Store Rejseshow 2 er en rejse ud i verden og ind i alt det, der opstår, når man forlader comfortzonen – fortalt af to rejsemakkere, der stadig rejser med mere nysgerrighed end fornuft. Rejser bliver aldrig det samme igen.
Ikke anbefalet til børn under 4 år.
Ca. Showlængde 2 x 45 minutter + pause Kørestolspladser sælges via Ticketmaster på tlf. 3848 1633. Ledsager er gratis, såfremt ledsager kan fremvise gyldigt ledsagerkort. Nummererede siddepladser Dørene åbner 30 minutter før Læs mere på www.microphone.dk
22
.
November
2026
Franske toner og ægte parisisk stemning
Læs mere
Franske toner og ægte parisisk stemning
Glæd dig til en stemningsfuld matiné fyldt med franske viser, charme og musikalitet. En fantastisk sangerinde Anja Brink og en fabelagtig harmonikaspiller Flemming Therkelsen, tager os med på en musikalsk rejse til Paris – fra de små, intime caféer til byens sprudlende boulevarder.
Legenden Edith Piaf, også kaldet ”den lille spurv” er omdrejningspunktet i musikken med sange som ”La Vie En Rose” og ”Padam Padam”. Der bydes også på sange af Yves Montand, Jaques Brel, George Ulmer og Charles Trenet.
Anja og Flemming brænder for den franske sangskat, deres fælles passion og kemien mellem dem, gør dem til den perfekte duo. De to kunstnere når langt ud over scenekanten med deres professionalisme, autentisitet og charme.
En eftermiddag med nærvær, nostalgi og fransk joie de vivre og hvor Ældre Sagen serverer en velkomstdrink.
Deltag- bliv begejstret og lad dig rive med og bliv glad og rørt.
Tilmelding med betaling af kr. 120 skal ske på Ældre Sagens hjemmeside senest den 17. november. Kontaktperson: Kirsten Holmehøj kgholme@gmail.com
22
.
November
2026
SØNDAGSKLASSIKERE: BARRY LYNDON
Læs mere
SØNDAGSKLASSIKERE: BARRY LYNDON
Cinemateket præsenterer: Barry Lyndon.
Stanley Kubricks storslåede mesterværk – baseret på William Makepeace Thackerays roman af samme navn – følger den unge spradebasse Barry Lyndon (Ryan O'Neal) i 1700-tallets England, hvor han efter oplevelser rundt omkring i Europa gifter sig med en smuk og adelig enke, men tragisk og komisk sætter det hele over styr med sin ødsle levevis og dumdristige jagt på social opstigning. Barry er Don Quixote og Huckleberry Finn i én person – en følsom laps uden selvkontrol og mål, som bliver kastet rundt i samfundsmaskinen. Et sindbillede på klassesystemets rigiditet og menneskets tragiske og cykliske stræben efter et andet og bedre liv.Den monumentale periodefilm er udsøgt filmkunst fuld af perfekte dekorationer, flotte kostumer og eminent kameraarbejde. Alt synes at gå op i en højere enhed. Til indendørsoptagelserne brugte Kubrick kun naturligt lys og stearinlys – og soundtracket hører til blandt filmhistoriens mest omtalte: Händels sarabande bliver brugt som Barrys ledemotiv gennem filmen, mens Schuberts klavertrio fungerer som den romantiske og dødsdømte kærligheds ledsager.
23
.
November
2026
Filmklub
Læs mere
Filmklub
Bliv en del af Filmklubben – Fællesskab og kærlighed til film.
Filmklubben blev startet i februar 2020 som et samlingssted for filmentusiaster, der elsker de levende billeder og ønsker at dele deres passion med ligesindede. Her mødes vi for at udforske filmens verden, udveksle tanker og nyde store oplevelser sammen.
Gratis medlemskab – men begrænset plads
Filmklubben drives frivilligt, og det er helt gratis at være medlem. Dog er der kun plads til 50 personer pr. visning, så tilmelding er nødvendig for at sikre din plads til de udvalgte filmoplevelser.
Vil du være med i styregruppen?
Vi leder efter flere med passion for film til vores styregruppe, så vi kan udvide og bringe endnu flere fantastiske film til Hørsholms filminteresserede.
- Vi har brug for dig!
Du behøver ikke være teknisk ekspert – det eneste, du skal kunne, er at betjene en DVD-afspiller. Du vil blive grundigt oplært, og som medlem af styregruppen får du også mulighed for at kuratere filmprogrammet og sætte dit præg på udvalget. - Hvem er vi?
Claus og Katrine står i øjeblikket for driften, og vi glæder os til at få nye ildsjæle med på holdet.
Bliv medlem i dag
Vil du være medlem af Filmklubben eller høre mere om at være en del af styregruppen? Skriv til os på Filmklubtrommen@gmail.com – vi glæder os til at høre fra dig!
Filmklubben er for alle, der elsker film, fællesskab og gode samtaler – kom og vær med.
24
.
November
2026
Legestue
Læs mere
Legestue
Legestuen har været sådan en succes i foråret, så derfor fortsætter vi i efteråret.
I legestuen i Kulturhus Trommen kan du og dit barn møde andre børn, forældre og bedsteforældre i rolige og hyggelige rammer.
Der vil være forskelligt legetøj til rådighed, som inviterer til leg, nærvær og samvær. Der er puslefaciliteter og plads til at stille barnevognen.
Tilbuddet er for børn i alderen 0–2½ år. Det kræver ingen tilmelding – I møder bare op i tidsrummet, som det nu passer ind den enkelte dag.
Der er legestue alle tirsdage kl. 10-13 fra 1. september til og med 15. december
(Der er dog ikke legestue i efterårsferien d. 13. oktober).
25
.
November
2026
SENIOR BIO
Læs mere
SENIOR BIO
SENIORBIO – FILM, KAFFE OG KAGE 🎬☕️
Hver onsdag kl. 13.00 -. og ofte også kl. 13.15 - inviterer vi til SeniorBio i Biografen i Trommen.
Her kan du se en aktuel film på det store lærred. Medlemmer af Ældre Sagen får 10 kr. i rabat mod fremvisning af medlemskort.
Og biografturen slutter ikke, når rulleteksterne begynder. Efter filmen byder vi på en kop kaffe og et stykke kage.
Billetter kan reserveres hjemmefra eller købes direkte i billetsalget.
25
.
November
2026
Forfattermøde: En vandring på Caroline Mathilde Stien
Læs mere
Forfattermøde: En vandring på Caroline Mathilde Stien
– en guidet tur & 16 digte på spor af en kærlighedsaffære på Hirschholm Slot
En kærlighedsaffære, et forsvundet slot og en vandresti.
Ulla Conrad præsenterer med sin nye bog en mini-vandringsguide til den 6 km lange vandrerute Caroline Mathilde Stien mellem Frydenlund Slot og Hørsholm Kirke – det sted, hvor Hirschholm Slot, også kendt som “Nordens Versailles”, engang lå.
Hun dykker ned i historien om kærlighedsaffæren mellem Caroline Mathilde og den kongelige livlæge Struensee i årene 1771-72, deres forhold og dramatiske fald – og om Hirschholm Slots senere forfald og nedrivning. I bogens 16 digte lader hun det forsvundne slot genopstå i fantasien.
Kom og hør Ulla fortælle om bogen denne aften i Kulturhus Trommens hyggelige lokale Hi-hatten som du finder i forbindelse med Foyeren. Der vil være mulighed for at købe bogen efter foredraget.
Om forfatteren
Ulla Conrad (f. 1973) er grafisk designer, forfatter og omviser på Karen Blixen Museum. Hun har ud over digtsamlinger skrevet vandrebøger som Gendarmstien, Marskstien, Nordkyststien og På tværs af Bornholm, samt en bog om skovbadning. Hun er forkvinde for Haikugruppen under Dansk Forfatterforening og bor i Gl. Holte.
Billetter er gratis og der er begrænset antal.
25
.
November
2026
Filmklub
Læs mere
Filmklub
Bliv en del af Filmklubben – Fællesskab og kærlighed til film.
Filmklubben blev startet i februar 2020 som et samlingssted for filmentusiaster, der elsker de levende billeder og ønsker at dele deres passion med ligesindede. Her mødes vi for at udforske filmens verden, udveksle tanker og nyde store oplevelser sammen.
Gratis medlemskab – men begrænset plads
Filmklubben drives frivilligt, og det er helt gratis at være medlem. Dog er der kun plads til 50 personer pr. visning, så tilmelding er nødvendig for at sikre din plads til de udvalgte filmoplevelser.
Vil du være med i styregruppen?
Vi leder efter flere med passion for film til vores styregruppe, så vi kan udvide og bringe endnu flere fantastiske film til Hørsholms filminteresserede.
- Vi har brug for dig!
Du behøver ikke være teknisk ekspert – det eneste, du skal kunne, er at betjene en DVD-afspiller. Du vil blive grundigt oplært, og som medlem af styregruppen får du også mulighed for at kuratere filmprogrammet og sætte dit præg på udvalget. - Hvem er vi?
Claus og Katrine står i øjeblikket for driften, og vi glæder os til at få nye ildsjæle med på holdet.
Bliv medlem i dag
Vil du være medlem af Filmklubben eller høre mere om at være en del af styregruppen? Skriv til os på Filmklubtrommen@gmail.com – vi glæder os til at høre fra dig!
Filmklubben er for alle, der elsker film, fællesskab og gode samtaler – kom og vær med.
25
.
November
2026
Quizaften i Kulturhus Trommen
Læs mere
Quizaften i Kulturhus Trommen
Quizmaster Lars inviterer indenfor til quizaften i Kulturhus Trommens foyer. Der venter dig en hyggelig aften, hvor du vil blive udfordret på paratviden i alskens genrer. Quizzen vises på storskærmen, så alle kan følge med - og der er selvfølgelig flotte præmier til vinderholdet.
Lars omtaler quizzen således: ”Quizzen i Trommen indeholder hele tre ting: hygge, lærdom og nye venskaber”. Baren vil være åben, så der er mulighed for at få noget at styrke nerverne og hjernecellerne på før, under og efter quizzen. Dan selv et hold på maks. 5 personer, eller kom alene, så finder vi et hold til dig.
Billetter kommer i salg 8 uger inden, arrangementet finder sted.
Ved dette arrangement kan der blive taget billeder til brug på Hørsholm Biblioteks og Trommens hjemmesider og sociale medier. Læs mere om vores regler her.
26
.
November
2026
Filmklub
Læs mere
Filmklub
Bliv en del af Filmklubben – Fællesskab og kærlighed til film.
Filmklubben blev startet i februar 2020 som et samlingssted for filmentusiaster, der elsker de levende billeder og ønsker at dele deres passion med ligesindede. Her mødes vi for at udforske filmens verden, udveksle tanker og nyde store oplevelser sammen.
Gratis medlemskab – men begrænset plads
Filmklubben drives frivilligt, og det er helt gratis at være medlem. Dog er der kun plads til 50 personer pr. visning, så tilmelding er nødvendig for at sikre din plads til de udvalgte filmoplevelser.
Vil du være med i styregruppen?
Vi leder efter flere med passion for film til vores styregruppe, så vi kan udvide og bringe endnu flere fantastiske film til Hørsholms filminteresserede.
- Vi har brug for dig!
Du behøver ikke være teknisk ekspert – det eneste, du skal kunne, er at betjene en DVD-afspiller. Du vil blive grundigt oplært, og som medlem af styregruppen får du også mulighed for at kuratere filmprogrammet og sætte dit præg på udvalget. - Hvem er vi?
Claus og Katrine står i øjeblikket for driften, og vi glæder os til at få nye ildsjæle med på holdet.
Bliv medlem i dag
Vil du være medlem af Filmklubben eller høre mere om at være en del af styregruppen? Skriv til os på Filmklubtrommen@gmail.com – vi glæder os til at høre fra dig!
Filmklubben er for alle, der elsker film, fællesskab og gode samtaler – kom og vær med.
26
.
November
2026
Kragetæer - nordisk folkemusik
Læs mere
Kragetæer - nordisk folkemusik
Traditionel nordisk folkemusik med et twist! Den 26. november indtager folketrioen Kragetær Hi-Hatten med guitar, harmonika, violin og melodier, der trækker tråde fra folkemusikkens traditioner til populærmusikken.
Kragetær spiller levende nordisk folkemusik, hvor dansevenlige melodier møder tekster, der bevæger sig mellem det rå, det poetiske og det humoristiske.
Trioen blander traditionelle folkemusikalske udtryk med inspiration fra populærmusikken og spiller på en bred vifte af akustiske instrumenter. Glæd dig til en fyraftenskoncert, hvor folkemusikken både viser sine traditionelle og mere eksperimenterende sider.
Tre koncerter på én dag
Koncerten i Hi-Hatten er sidste stop på en ganske særlig endagsturné i Hørsholm. Tidligere på dagen spiller Kragetær på plejehjemmet Louiselund og Aktivitetscenter Sophielund.
Koncerterne er en del af et nyt samarbejde mellem Kulturhus Trommen, Center for Sundhed og Omsorg og kommunens ældre- og aktivitetscentre, der sammen vil gøre levende musik tilgængelig for flere ældre borgere.
Kragetær består af Andreas Heigren på guitar, bouzouki og sang. Thomas Samuel Thomsen på harmonika og Freja Mølvig Exner på violin.