6
.
October
2026
Kl
.
19:30
Hørsholm Musikforening: Arild Kvartetten & Rosalinde Mynster
STORTROMMEN
Kom med på en musikalsk rejse gennem strygekvartettens historie, når Arild Kvartetten folder mere end 200 års musik ud i Trommen.
Aftenen følger strygekvartetten fra Haydn og de klassiske mestre til nutidens danske komponist Bent Sørensen. Undervejs bliver musikken sat ind i en poetisk ramme med tekster af Rosalinde Mynster, der giver publikum en ny vej ind i kvartettens fire stemmer, historier og klange.
Det er klassisk musik fortalt levende: fire musikere, fire stemmer og en musikform, der har overlevet århundreder, fordi den stadig kan sige noget om mennesker, tid og fællesskab.
En koncert for både klassiske lyttere og alle, der gerne vil opleve musikken i en mere fortællende og nærværende form.
