
Kasper Winding
Winding annoncerer ny musik og følger op på sin succesfulde turné i 2025, hvor han bla. spillede 6 udsolgte koncerter på Hotel Cecil i København.
Til oktober tager Kasper Winding med sit faste hold bestående af Sara Saveru og Lars Meiling på en landsdækkende danmarkstour.
Om touren udtaler Winding:
Lige så længe jeg kan huske har musik fyldt det meste af min tid. Det har været lige del leg og alvor, og er derfor altid lidt med skælvene hænder, ikke bare at spille sin musik for andre men også spille ny musik for første gang live.
Samtidig er det også en kæmpe gave at have muligheden for at møde sit publikum i virkeligheden, og ikke bare på en vinyl eller online, så jeg glæder mig super meget,
Der ud over er jeg meget taknemmelig for at Sara Savery, Lars Meiling og Dennis Rudi Nielsen igen har lyst til at dele denne oplevelse med mig ( Vores 3 tur sammen :-).
Siden 70’erne har Kasper Winding gjort sit indtog i den danske og udenlandske musiksfære som musiker, producer og komponist. Han indledte karrieren som trommeslager og percussionist og har siden indspillet med bla ABBA, Philip Glass, Barry White og Rolling Stones. Skrevet musik til over 30 film og TV serier i ind og udland. Han har desuden produceret for talrige kunstnere, blandt andre Gangway, Caroline Henderson og C.V. Jørgensen, Kanye West, og blandt hans største sange kan nævnes "Lidt til og meget mere" (med C.V. Jørgensen), "Sjæl i flammer" (med Lars Muhl) “ Verden er I Farver (med Lis Sørensen) og "Kom nu hjem".

KAI NORMANN & KRIGEN
Kai Normann Andersen var en af de førende komponister i Danmark i første halvdel af det 20. århundrede. Mange kan nok nynne med på flere af hans melodier – måske også uden at kende ophavsmanden. Men det vil denne fængslende forestilling råde bod på!
Forestillingen ’Kai Normann og Krigen’ er en rørende, medrivende og musikalsk forestilling om Kai Normann Andersens tid på Stevns under 2. Verdenskrig og om hans og Ellen Gottschalchs flugt fra Gestapo med hjælp fra godsejer Edward Tesdorpf fra Gjorslev Slot.
Forestillingen følger de virkelige begivenheder, der har udspillet sig på og omkring slottet og indeholder nogle af de sange, Kai Normann komponerede under krigen.
SELVE FORESTILLINGEN
Der leves et muntert liv på Stevns, hvor Kai og Ellen tilbringer deres sommerferier under besættelsen.
Ganske ufrivilligt bliver Kai inddraget i den danske modstandsbevægelse via sine kompositioner til PH’s tyskfjendtlige revyviser, og før han ved af det, tvinger omstændighederne ham også til at hjælpe med at skjule jøder og modstandsfolk i sin sommerbolig på Stevns. Situationen spidser for alvor til, da rygterne om arrestationer af de danske revyfolk løber stærkt! Kai og Ellen ser ingen anden mulighed, end at de selv må flygte fra Stevns – inden Gestapo kommer for at arrestere dem.
★★★★
MORTEN BUCKHØJ
★★★★
XQ28
★★★★★
TEATERDRENGENE
★★★★
OUT AND ABOUT
★★★★
KULTURKUPEEN
★★★★
CPHCULTURE

BETTY BALLON
Kan en ballon og en kaktus blive bedste venner? Da kaktusfamilien flytter ind ved siden af Betty Ballons familie, mødes to vidt forskellige verdener. Gennem leg og fantasi viser børnene ,at forskelle ikke er noget, man skal være bange for – det gør bare det hele mere spændende. Producent er Regner Grasten Film (Krummerne og Anja & Viktor ) Co producer er A. Film, (Ternet Ninja og Den Kæmpestore Pære). Betty Ballon er skrevet og instrueret af Puk Grasten og får premiere i efterårsferien

F FOR FÅR FILMEN - ET MONSTER PÅ BONDEGÅRDEN
Frode Får og vennerne på bondegården glæder sig til en festlig halloween. Men da den klodsede bondemand ved et uheld ødelægger hele græskarmarken, ser årets fejring ud til at gå i vasken. Frode nægter dog at give op og kaster sig ud i en række skøre videnskabelige eksperimenter for at løse problemet. Samtidig begynder et stort, behåret væsen at luske rundt i skoven, og nu er Frode og flokken i et kapløb mod tiden for at finde det mystiske monster og redde halloween.

DEN STORE DIAMANTJAGT
Hjemme hos de tre søskende Katja, Kenny og Kurt er der ikke mange penge, og dettegner til at blive en kedelig sommerferie. Katja vil super gerne på camp med vennerne fradanseholdet, men det har mor Annisette ikke råd til. Heldigvis ændrersituationen sig, da børnenes mormor, der går under navnet Miss Money, kommer ud af fængslet. For Miss Money har brug for deres hjælp til at få fingrene i verdens største diamantring, som hun engang stjal fra en ond diamanthandler. Ringen er gemt i Rutsjebanen på Bakken, og for at få fat i det må familien lægge en plan, der bringer dem på en hæsblæsende mission med diamanthandlerens håndlangere lige i hælene…

DEN FREMMEDE
Den franske mesterinstruktør François Ozon (’Efterår i Bourgogne’) har kastet sig over Albert Camus’ skelsættende roman ’Den fremmede’. En stærk fortælling om en følelsesmæssigt distanceret ung mand, der, anklaget for mord, stilles for retten i det franskkoloniserede Algeriet. Sommeren 1938. Meursault (Benjamin Voisin, kendt fra bl.a. Ozons ’Sommeren ’85’) er en stille og beskeden kontorist i begyndelsen af trediverne. Efter at have deltaget i sin mors begravelse indleder han allerede dagen efter et uforpligtende forhold til kollegaen Marie (Rebecca Marder), som han tilfældigt møder på den lokale badeanstalt - og glider herefter hurtigt tilbage i hverdagens rutiner. Men hans tilværelse forstyrres af den ustyrlige nabo Raymond (en fremragende Pierre Lottin, kendt fra ’For fuld musik’), som trækker Meursault ind i en konflikt med en tidligere elsker. En ulideligt varm eftermiddag på stranden indtræffer en hændelse, der kommer til at udfordre Meursaults moralske habitus. Med sine sanselige sort-hvide billeder er Ozons elegante og mesterligt iscenesatte film en visuelt overdådig nyfortolkning af Camus’ klassiske fortælling om fremmedgørelse og moral. Filmen kaster et nutidigt blik på værket og indfanger både skønheden og den trykkende varme i et samfund på kogepunktet.

LABAN
Laban, det lille spøgelse, er tilbage med nye spøgerier på slottet Godmorgensol. Verdens sødeste spøgelse er dog ikke helt som andre spøgelser - han er nemlig bange for mørket. Laban ville ønske, at han var skræmmende, men ligegyldigt hvor meget han prøver, ender han altid med at blive bange for sig selv. Laban bor i kælderen med sin mor og far og hans modige lillesøster Labolina. Men der bor også mennesker på slottet - Kongen, Dronningen, Prinsessen og Prinsen, der er Labans allerbedste venner.

Fornuft og følelse
I det romantiske drama 'Fornuft og følelse' får Jane Austens elskede klassiker nyt liv i fortællingen om Dashwood-søstrene og deres kamp mellem kærlighed, fornuft og samfundets forventninger i slutningen af 1700-tallets England.
Efter deres fars død mister familien både hjem og økonomisk tryghed, og Mrs. Dashwood må flytte med sine tre døtre til langt mere beskedne kår på landet. I en tid, hvor kærlighed, velstand og social status er tæt forbundet, må søstrene navigere mellem hjertets ønsker og de valg, der kan sikre familiens fremtid.
På rollelisten ser vi Daisy Edgar-Jones som tidligere har medvirket i actionthrilleren 'Twisters' og George Mackay i den Oscar-vindende krigsfilm '1917'

SØNDAGSKLASSIKERE: DEN ENESTE ENE
Cinemateket præsenterer: Den Eneste Ene.
Denne dag holder Eva Novrup Redvall oplæg om Den Eneste Ene kl. 14.30-15.00.
Susanne Biers store publikums- og kritikersucces – med manuskript af Kim Fupz Aakeson – er en varm hverdagskomedie om kærlighedens veje og vildveje. Sus, ansat på en skønhedsklinik, forsøger at leve et tjekket liv med sin italienske mand og mangler kun et nyt køkken, så er alt perfekt. Men da hun bliver gravid opdager hun desværre, at ægtemandens forføriske væsen ikke kun er reserveret hende. Samtidig er køkkenet ved at blive installeret af Niller, der er nybagt adoptivfar og imod al sund fornuft bliver vild med Sus. Fine jokes og velturnerede replikker går hånd i hånd med skægt tegnede bifigurer og stort spil i hovedrollerne.

REJSEN TIL PIEMONTE
Fire venner rejser til Italien, hvor Eva (Helena Bergström) har arvet en olivengård. Planen er enkel: Sælg gården og tag hjem igen. Men mellem solbeskinnede bakker, vidunderlig mad og charmerende landsbyboere begynder hjemrejsen at virke mindre tillokkende. For hvad har de egentlig at vende tilbage til i Sverige? Og hvis de nogensinde skal gribe livet og gøre drømmene til virkelighed - er det så ikke nu? REJSEN TIL PIEMONTE er en varm og livsbekræftende fortælling om venskab, nye begyndelser og modet til at lade livet tage en uventet drejning.

LINDY HOP
Lindy Hop inviterer alle med på gulvet
Kulturhus Trommen åbner dørene for et nyt danseinitiativ med Social Dance – Lindy Hop – en energisk pardans med rødder i swing og jazz.
Lindy Hop opstod i Harlem i 1920’erne og danses i dag over hele verden. Det er en legende og improviseret dans, hvor musik, bevægelse og samspil er i centrum – og hvor alle kan være med, uanset erfaring.
Initiativet i Trommen er åbent for alle: både erfarne dansere, nysgerrige begyndere og borgere, der blot har lyst til at kigge forbi og opleve stemningen.
– ”Lindy Hop handler først og fremmest om glæde, energi og fællesskab. Det er en dans, hvor man hurtigt bliver en del af noget – også selvom man aldrig har prøvet det før”, udtaler Tine Bonita Laursen,
Arrangementerne skaber et uformelt rum, hvor man kan bevæge sig, møde nye mennesker og opleve musikken helt tæt på. Der vil desuden være mulighed for at få inspiration til, hvor man kan lære mere, hvis man får lyst til at dykke videre ned i dansen.
Vi danser på disse lørdage:
3/10 kl. 14.00 – 16.00
17/10 kl. 14.00 – 16.00
31/10 kl. 14.00 – 16.00
14/11 kl. 14.00 – 16.00
28/11 kl. 14.00 – 16.00

SØNDAGSKLASSIKERE: E.T - The Extra-Terrestrial
Cinemateket præsenterer: E.T. the Extra-Terrestrial.
Tiårige Elliot bor med sin mor, bror og søster i en californisk forstad. En ensom dreng, som knuges af sine forældres skilsmisse. Men en dag får han uventet besøg – af et lille væsen, som er blevet væk fra sit rumskib og nu er tre millioner lysår hjemmefra. Et forkrøblet, skævt og alligevel elskeligt rumvæsen, der drikker sig fuld i mælk fra køleskabet og er et geni til tekniske installationer. Elliott døber sin nye ven E.T. og gør, hvad han kan for at hjælpe vennen tilbage til sin hjemplanet. Men kan han nå det inden videnskabsmænd og sygdom får overtaget.

BABYBIO
En tur i biografen - også selvom din date måske kræver mad midt i filmen👶🍿
Til BabyBio er der plads til det hele. Vi skruer lidt ned for lyden, holder skimtelys i salen og byder både baby og barnevogn velkommen.
Den første mandag i måneden kl. 12 viser vi en aktuel film på det store lærred - på babypræmisser.
Kom som du er. Vi sørger for filmen og de lune popcorn.

Filmklub
Bliv en del af Filmklubben – Fællesskab og kærlighed til film.
Filmklubben blev startet i februar 2020 som et samlingssted for filmentusiaster, der elsker de levende billeder og ønsker at dele deres passion med ligesindede. Her mødes vi for at udforske filmens verden, udveksle tanker og nyde store oplevelser sammen.
Gratis medlemskab – men begrænset plads
Filmklubben drives frivilligt, og det er helt gratis at være medlem. Dog er der kun plads til 50 personer pr. visning, så tilmelding er nødvendig for at sikre din plads til de udvalgte filmoplevelser.
Vil du være med i styregruppen?
Vi leder efter flere med passion for film til vores styregruppe, så vi kan udvide og bringe endnu flere fantastiske film til Hørsholms filminteresserede.
- Vi har brug for dig!
Du behøver ikke være teknisk ekspert – det eneste, du skal kunne, er at betjene en DVD-afspiller. Du vil blive grundigt oplært, og som medlem af styregruppen får du også mulighed for at kuratere filmprogrammet og sætte dit præg på udvalget. - Hvem er vi?
Claus og Katrine står i øjeblikket for driften, og vi glæder os til at få nye ildsjæle med på holdet.
Bliv medlem i dag
Vil du være medlem af Filmklubben eller høre mere om at være en del af styregruppen? Skriv til os på Filmklubtrommen@gmail.com – vi glæder os til at høre fra dig!
Filmklubben er for alle, der elsker film, fællesskab og gode samtaler – kom og vær med.

Legestue
Legestuen har været sådan en succes i foråret, så derfor fortsætter vi i efteråret.
I legestuen i Kulturhus Trommen kan du og dit barn møde andre børn, forældre og bedsteforældre i rolige og hyggelige rammer.
Der vil være forskelligt legetøj til rådighed, som inviterer til leg, nærvær og samvær. Der er puslefaciliteter og plads til at stille barnevognen.
Tilbuddet er for børn i alderen 0–2½ år. Det kræver ingen tilmelding – I møder bare op i tidsrummet, som det nu passer ind den enkelte dag.
Der er legestue alle tirsdage kl. 10-13 fra 1. september til og med 15. december
(Der er dog ikke legestue i efterårsferien d. 13. oktober).

LIVESTREAM FRA AAU: Kaffe
Kaffeplanten er en flerårig afgrøde med en enorm betydning globalt – både økonomisk og kulturelt. Botaniker Anders Barfod, som i mere end fire årtier har forsket i tropiske planteressourcer, vil give en bred indføring i kaffeplantens botanik – herunder den nyeste udforskning af dens vilde slægtninge. Coffea-slægten illustrerer glimrende den store betydning af agrobiodiversitet for landbrugsproduktionen i en verden i stadig forandring. Du vil også høre om hvad kaffebønnen mere præcist udgør i frugten, og få indblik i hvordan man kommer fra den høstklare frugt på kaffebusken til den dampende kop kaffe som mange af os nyder hver dag.Millioner af farmere i det såkaldte ’kaffebælte’ omkring Ækvator producerer nok kaffe til at vi, verden over, kan nyde 30.000 kopper i sekundet. Det kræver et stort areal, og historisk set har kaffedyrkning ført til afskovning og tab af biodiversitet, men under visse forhold har kaffedyrkning i dag en helt anden rolle. Naturressourceøkonom Aske Skovmand Bosselmann vil fortælle om kaffens dyrkning og hvordan farmere verden over ikke bare producerer kaffebønner, men også økosystemtjenester som vi alle kan drage fordele af – bl.a. i forhold til klimaforandringer som i dag er et centralt emne inden for bæredygtig kaffe. Du får også et indblik i den nyeste forskning der skal sørge for at vi fortsat kan drikke kaffe i et forandret klima.I foredraget sættes vores brug af kaffe også i et historisk perspektiv. Selve udviklingen i danskernes forbrugsmønster af kaffe, fra den blev introduceret i Danmark i 1665 til nu, har nemlig været meget bemærkelsesværdig. Diabetes- og ernæringsforsker Kjeld Hermansen vil udfordre de mange påstande om hvordan kaffe påvirker kroppen. Man hører fx ofte udsagn som: ”Man skal passe på med ikke at drikke for meget kaffe”, ”Kaffe er usundt og kan fremkalde kræft og hjertekarsygdomme” og ”Kaffe kan afkorte livet”. Spørgsmålet er om dette er myter eller fakta? Kjeld Hermansen vil gennemgå hvordan kaffe påvirker dødeligheden samt de store folkesygdomme kræft, hjertekarsygdomme, neuropsykiatriske sygdomme og type 2-diabetes.
Dette er en opdateret udgave af et foredrag fra foråret 2023.

SENIOR BIO
SENIORBIO – FILM, KAFFE OG KAGE 🎬☕️
Hver onsdag kl. 13.00 -. og ofte også kl. 13.15 - inviterer vi til SeniorBio i Biografen i Trommen.
Her kan du se en aktuel film på det store lærred. Medlemmer af Ældre Sagen får 10 kr. i rabat mod fremvisning af medlemskort.
Og biografturen slutter ikke, når rulleteksterne begynder. Efter filmen byder vi på en kop kaffe og et stykke kage.
Billetter kan reserveres hjemmefra eller købes direkte i billetsalget.

En farlig affære
En fortælling om begær, bedrag og relationernes skrøbelighed.Den italienske instruktør og manuskriptforfatter Ludovica Rampoldi debuterer som spillefilmsinstruktør med “En farlig affære”, et intenst og nuanceret drama om kærlighedens komplekse natur og de skjulte lag i det moderne parforhold.Lea og Rocco mødes tilfældigt på en bar, og en øjeblikkelig tiltrækning opstår mellem dem. Fra det øjeblik begynder en hemmelig affære, der består af flygtige, hemmelige møder på et hotelværelse. Men som tiden går, intensiveres Leas besættelse af Rocco, hvilket får hende til at blande sig mere og mere i hans liv. Historien tager snart en uventet og foruroligende drejning.Med “En farlig affære” leverer Ludovica Rampoldi et ambitiøst og personligt værk, der stiller skarpt på kærlighedens uforudsigelige natur og inviterer publikum til at reflektere over, hvor lidt vi i virkeligheden ved om dem, vi elsker.Filmen lanceres i samarbejde med Filmporten.dk – Filmelskernes biografklub.

Musikalsk Potpourri
Musikalsk Potpourri giver endnu en gang koncert i Trommen torsdag den 5. november kl 19.30.
Det populære kor glæder sig til at synge minderne frem i selskab med publikum. Korets mangeårige leder, Peters Spies, står er klar til at slå tonen an i selskab med Ole Kibsgaard på bas og Peter Kibsgaard på trommer.
På glædeligt gensyn.

Tony
Før verden kendte Anthony Bourdain, var han 19 år og endte i et kaotisk restaurantkøkken.
I Tony møder vi Bourdain længe før Kitchen Confidential, tv-programmerne og rejserne gjorde ham til et ikon.
En sommer i Rhode Island kaster den unge Tony ind i et hektisk køkken fyldt med kokke, fristelser og nye bekendtskaber – og bliver begyndelsen på den kærlighed til mad og restaurantlivet, der senere kom til at definere ham.
Dominic Sessa fra The Holdovers spiller den unge Bourdain, mens Antonio Banderas også er at finde bag komfurerne.
30
.
October
2026
Kasper Winding
Læs mere
Kasper Winding
Winding annoncerer ny musik og følger op på sin succesfulde turné i 2025, hvor han bla. spillede 6 udsolgte koncerter på Hotel Cecil i København.
Til oktober tager Kasper Winding med sit faste hold bestående af Sara Saveru og Lars Meiling på en landsdækkende danmarkstour.
Om touren udtaler Winding:
Lige så længe jeg kan huske har musik fyldt det meste af min tid. Det har været lige del leg og alvor, og er derfor altid lidt med skælvene hænder, ikke bare at spille sin musik for andre men også spille ny musik for første gang live.
Samtidig er det også en kæmpe gave at have muligheden for at møde sit publikum i virkeligheden, og ikke bare på en vinyl eller online, så jeg glæder mig super meget,
Der ud over er jeg meget taknemmelig for at Sara Savery, Lars Meiling og Dennis Rudi Nielsen igen har lyst til at dele denne oplevelse med mig ( Vores 3 tur sammen :-).
Siden 70’erne har Kasper Winding gjort sit indtog i den danske og udenlandske musiksfære som musiker, producer og komponist. Han indledte karrieren som trommeslager og percussionist og har siden indspillet med bla ABBA, Philip Glass, Barry White og Rolling Stones. Skrevet musik til over 30 film og TV serier i ind og udland. Han har desuden produceret for talrige kunstnere, blandt andre Gangway, Caroline Henderson og C.V. Jørgensen, Kanye West, og blandt hans største sange kan nævnes "Lidt til og meget mere" (med C.V. Jørgensen), "Sjæl i flammer" (med Lars Muhl) “ Verden er I Farver (med Lis Sørensen) og "Kom nu hjem".
7
.
November
2026
KAI NORMANN & KRIGEN
Læs mere
KAI NORMANN & KRIGEN
Kai Normann Andersen var en af de førende komponister i Danmark i første halvdel af det 20. århundrede. Mange kan nok nynne med på flere af hans melodier – måske også uden at kende ophavsmanden. Men det vil denne fængslende forestilling råde bod på!
Forestillingen ’Kai Normann og Krigen’ er en rørende, medrivende og musikalsk forestilling om Kai Normann Andersens tid på Stevns under 2. Verdenskrig og om hans og Ellen Gottschalchs flugt fra Gestapo med hjælp fra godsejer Edward Tesdorpf fra Gjorslev Slot.
Forestillingen følger de virkelige begivenheder, der har udspillet sig på og omkring slottet og indeholder nogle af de sange, Kai Normann komponerede under krigen.
SELVE FORESTILLINGEN
Der leves et muntert liv på Stevns, hvor Kai og Ellen tilbringer deres sommerferier under besættelsen.
Ganske ufrivilligt bliver Kai inddraget i den danske modstandsbevægelse via sine kompositioner til PH’s tyskfjendtlige revyviser, og før han ved af det, tvinger omstændighederne ham også til at hjælpe med at skjule jøder og modstandsfolk i sin sommerbolig på Stevns. Situationen spidser for alvor til, da rygterne om arrestationer af de danske revyfolk løber stærkt! Kai og Ellen ser ingen anden mulighed, end at de selv må flygte fra Stevns – inden Gestapo kommer for at arrestere dem.
★★★★
MORTEN BUCKHØJ
★★★★
XQ28
★★★★★
TEATERDRENGENE
★★★★
OUT AND ABOUT
★★★★
KULTURKUPEEN
★★★★
CPHCULTURE
1
.
October
2026
BETTY BALLON
Læs mere
BETTY BALLON
Kan en ballon og en kaktus blive bedste venner? Da kaktusfamilien flytter ind ved siden af Betty Ballons familie, mødes to vidt forskellige verdener. Gennem leg og fantasi viser børnene ,at forskelle ikke er noget, man skal være bange for – det gør bare det hele mere spændende. Producent er Regner Grasten Film (Krummerne og Anja & Viktor ) Co producer er A. Film, (Ternet Ninja og Den Kæmpestore Pære). Betty Ballon er skrevet og instrueret af Puk Grasten og får premiere i efterårsferien
8
.
October
2026
F FOR FÅR FILMEN - ET MONSTER PÅ BONDEGÅRDEN
Læs mere
F FOR FÅR FILMEN - ET MONSTER PÅ BONDEGÅRDEN
Frode Får og vennerne på bondegården glæder sig til en festlig halloween. Men da den klodsede bondemand ved et uheld ødelægger hele græskarmarken, ser årets fejring ud til at gå i vasken. Frode nægter dog at give op og kaster sig ud i en række skøre videnskabelige eksperimenter for at løse problemet. Samtidig begynder et stort, behåret væsen at luske rundt i skoven, og nu er Frode og flokken i et kapløb mod tiden for at finde det mystiske monster og redde halloween.
8
.
October
2026
DEN STORE DIAMANTJAGT
Læs mere
DEN STORE DIAMANTJAGT
Hjemme hos de tre søskende Katja, Kenny og Kurt er der ikke mange penge, og dettegner til at blive en kedelig sommerferie. Katja vil super gerne på camp med vennerne fradanseholdet, men det har mor Annisette ikke råd til. Heldigvis ændrersituationen sig, da børnenes mormor, der går under navnet Miss Money, kommer ud af fængslet. For Miss Money har brug for deres hjælp til at få fingrene i verdens største diamantring, som hun engang stjal fra en ond diamanthandler. Ringen er gemt i Rutsjebanen på Bakken, og for at få fat i det må familien lægge en plan, der bringer dem på en hæsblæsende mission med diamanthandlerens håndlangere lige i hælene…
8
.
October
2026
DEN FREMMEDE
Læs mere
DEN FREMMEDE
Den franske mesterinstruktør François Ozon (’Efterår i Bourgogne’) har kastet sig over Albert Camus’ skelsættende roman ’Den fremmede’. En stærk fortælling om en følelsesmæssigt distanceret ung mand, der, anklaget for mord, stilles for retten i det franskkoloniserede Algeriet. Sommeren 1938. Meursault (Benjamin Voisin, kendt fra bl.a. Ozons ’Sommeren ’85’) er en stille og beskeden kontorist i begyndelsen af trediverne. Efter at have deltaget i sin mors begravelse indleder han allerede dagen efter et uforpligtende forhold til kollegaen Marie (Rebecca Marder), som han tilfældigt møder på den lokale badeanstalt - og glider herefter hurtigt tilbage i hverdagens rutiner. Men hans tilværelse forstyrres af den ustyrlige nabo Raymond (en fremragende Pierre Lottin, kendt fra ’For fuld musik’), som trækker Meursault ind i en konflikt med en tidligere elsker. En ulideligt varm eftermiddag på stranden indtræffer en hændelse, der kommer til at udfordre Meursaults moralske habitus. Med sine sanselige sort-hvide billeder er Ozons elegante og mesterligt iscenesatte film en visuelt overdådig nyfortolkning af Camus’ klassiske fortælling om fremmedgørelse og moral. Filmen kaster et nutidigt blik på værket og indfanger både skønheden og den trykkende varme i et samfund på kogepunktet.
9
.
October
2026
LABAN
Læs mere
LABAN
Laban, det lille spøgelse, er tilbage med nye spøgerier på slottet Godmorgensol. Verdens sødeste spøgelse er dog ikke helt som andre spøgelser - han er nemlig bange for mørket. Laban ville ønske, at han var skræmmende, men ligegyldigt hvor meget han prøver, ender han altid med at blive bange for sig selv. Laban bor i kælderen med sin mor og far og hans modige lillesøster Labolina. Men der bor også mennesker på slottet - Kongen, Dronningen, Prinsessen og Prinsen, der er Labans allerbedste venner.
22
.
October
2026
Fornuft og følelse
Læs mere
Fornuft og følelse
I det romantiske drama 'Fornuft og følelse' får Jane Austens elskede klassiker nyt liv i fortællingen om Dashwood-søstrene og deres kamp mellem kærlighed, fornuft og samfundets forventninger i slutningen af 1700-tallets England.
Efter deres fars død mister familien både hjem og økonomisk tryghed, og Mrs. Dashwood må flytte med sine tre døtre til langt mere beskedne kår på landet. I en tid, hvor kærlighed, velstand og social status er tæt forbundet, må søstrene navigere mellem hjertets ønsker og de valg, der kan sikre familiens fremtid.
På rollelisten ser vi Daisy Edgar-Jones som tidligere har medvirket i actionthrilleren 'Twisters' og George Mackay i den Oscar-vindende krigsfilm '1917'
25
.
October
2026
SØNDAGSKLASSIKERE: DEN ENESTE ENE
Læs mere
SØNDAGSKLASSIKERE: DEN ENESTE ENE
Cinemateket præsenterer: Den Eneste Ene.
Denne dag holder Eva Novrup Redvall oplæg om Den Eneste Ene kl. 14.30-15.00.
Susanne Biers store publikums- og kritikersucces – med manuskript af Kim Fupz Aakeson – er en varm hverdagskomedie om kærlighedens veje og vildveje. Sus, ansat på en skønhedsklinik, forsøger at leve et tjekket liv med sin italienske mand og mangler kun et nyt køkken, så er alt perfekt. Men da hun bliver gravid opdager hun desværre, at ægtemandens forføriske væsen ikke kun er reserveret hende. Samtidig er køkkenet ved at blive installeret af Niller, der er nybagt adoptivfar og imod al sund fornuft bliver vild med Sus. Fine jokes og velturnerede replikker går hånd i hånd med skægt tegnede bifigurer og stort spil i hovedrollerne.
29
.
October
2026
REJSEN TIL PIEMONTE
Læs mere
REJSEN TIL PIEMONTE
Fire venner rejser til Italien, hvor Eva (Helena Bergström) har arvet en olivengård. Planen er enkel: Sælg gården og tag hjem igen. Men mellem solbeskinnede bakker, vidunderlig mad og charmerende landsbyboere begynder hjemrejsen at virke mindre tillokkende. For hvad har de egentlig at vende tilbage til i Sverige? Og hvis de nogensinde skal gribe livet og gøre drømmene til virkelighed - er det så ikke nu? REJSEN TIL PIEMONTE er en varm og livsbekræftende fortælling om venskab, nye begyndelser og modet til at lade livet tage en uventet drejning.
31
.
October
2026
LINDY HOP
Læs mere
LINDY HOP
Lindy Hop inviterer alle med på gulvet
Kulturhus Trommen åbner dørene for et nyt danseinitiativ med Social Dance – Lindy Hop – en energisk pardans med rødder i swing og jazz.
Lindy Hop opstod i Harlem i 1920’erne og danses i dag over hele verden. Det er en legende og improviseret dans, hvor musik, bevægelse og samspil er i centrum – og hvor alle kan være med, uanset erfaring.
Initiativet i Trommen er åbent for alle: både erfarne dansere, nysgerrige begyndere og borgere, der blot har lyst til at kigge forbi og opleve stemningen.
– ”Lindy Hop handler først og fremmest om glæde, energi og fællesskab. Det er en dans, hvor man hurtigt bliver en del af noget – også selvom man aldrig har prøvet det før”, udtaler Tine Bonita Laursen,
Arrangementerne skaber et uformelt rum, hvor man kan bevæge sig, møde nye mennesker og opleve musikken helt tæt på. Der vil desuden være mulighed for at få inspiration til, hvor man kan lære mere, hvis man får lyst til at dykke videre ned i dansen.
Vi danser på disse lørdage:
3/10 kl. 14.00 – 16.00
17/10 kl. 14.00 – 16.00
31/10 kl. 14.00 – 16.00
14/11 kl. 14.00 – 16.00
28/11 kl. 14.00 – 16.00
1
.
November
2026
SØNDAGSKLASSIKERE: E.T - The Extra-Terrestrial
Læs mere
SØNDAGSKLASSIKERE: E.T - The Extra-Terrestrial
Cinemateket præsenterer: E.T. the Extra-Terrestrial.
Tiårige Elliot bor med sin mor, bror og søster i en californisk forstad. En ensom dreng, som knuges af sine forældres skilsmisse. Men en dag får han uventet besøg – af et lille væsen, som er blevet væk fra sit rumskib og nu er tre millioner lysår hjemmefra. Et forkrøblet, skævt og alligevel elskeligt rumvæsen, der drikker sig fuld i mælk fra køleskabet og er et geni til tekniske installationer. Elliott døber sin nye ven E.T. og gør, hvad han kan for at hjælpe vennen tilbage til sin hjemplanet. Men kan han nå det inden videnskabsmænd og sygdom får overtaget.
2
.
November
2026
BABYBIO
Læs mere
BABYBIO
En tur i biografen - også selvom din date måske kræver mad midt i filmen👶🍿
Til BabyBio er der plads til det hele. Vi skruer lidt ned for lyden, holder skimtelys i salen og byder både baby og barnevogn velkommen.
Den første mandag i måneden kl. 12 viser vi en aktuel film på det store lærred - på babypræmisser.
Kom som du er. Vi sørger for filmen og de lune popcorn.
2
.
November
2026
Filmklub
Læs mere
Filmklub
Bliv en del af Filmklubben – Fællesskab og kærlighed til film.
Filmklubben blev startet i februar 2020 som et samlingssted for filmentusiaster, der elsker de levende billeder og ønsker at dele deres passion med ligesindede. Her mødes vi for at udforske filmens verden, udveksle tanker og nyde store oplevelser sammen.
Gratis medlemskab – men begrænset plads
Filmklubben drives frivilligt, og det er helt gratis at være medlem. Dog er der kun plads til 50 personer pr. visning, så tilmelding er nødvendig for at sikre din plads til de udvalgte filmoplevelser.
Vil du være med i styregruppen?
Vi leder efter flere med passion for film til vores styregruppe, så vi kan udvide og bringe endnu flere fantastiske film til Hørsholms filminteresserede.
- Vi har brug for dig!
Du behøver ikke være teknisk ekspert – det eneste, du skal kunne, er at betjene en DVD-afspiller. Du vil blive grundigt oplært, og som medlem af styregruppen får du også mulighed for at kuratere filmprogrammet og sætte dit præg på udvalget. - Hvem er vi?
Claus og Katrine står i øjeblikket for driften, og vi glæder os til at få nye ildsjæle med på holdet.
Bliv medlem i dag
Vil du være medlem af Filmklubben eller høre mere om at være en del af styregruppen? Skriv til os på Filmklubtrommen@gmail.com – vi glæder os til at høre fra dig!
Filmklubben er for alle, der elsker film, fællesskab og gode samtaler – kom og vær med.
3
.
November
2026
Legestue
Læs mere
Legestue
Legestuen har været sådan en succes i foråret, så derfor fortsætter vi i efteråret.
I legestuen i Kulturhus Trommen kan du og dit barn møde andre børn, forældre og bedsteforældre i rolige og hyggelige rammer.
Der vil være forskelligt legetøj til rådighed, som inviterer til leg, nærvær og samvær. Der er puslefaciliteter og plads til at stille barnevognen.
Tilbuddet er for børn i alderen 0–2½ år. Det kræver ingen tilmelding – I møder bare op i tidsrummet, som det nu passer ind den enkelte dag.
Der er legestue alle tirsdage kl. 10-13 fra 1. september til og med 15. december
(Der er dog ikke legestue i efterårsferien d. 13. oktober).
3
.
November
2026
LIVESTREAM FRA AAU: Kaffe
Læs mere
LIVESTREAM FRA AAU: Kaffe
Kaffeplanten er en flerårig afgrøde med en enorm betydning globalt – både økonomisk og kulturelt. Botaniker Anders Barfod, som i mere end fire årtier har forsket i tropiske planteressourcer, vil give en bred indføring i kaffeplantens botanik – herunder den nyeste udforskning af dens vilde slægtninge. Coffea-slægten illustrerer glimrende den store betydning af agrobiodiversitet for landbrugsproduktionen i en verden i stadig forandring. Du vil også høre om hvad kaffebønnen mere præcist udgør i frugten, og få indblik i hvordan man kommer fra den høstklare frugt på kaffebusken til den dampende kop kaffe som mange af os nyder hver dag.Millioner af farmere i det såkaldte ’kaffebælte’ omkring Ækvator producerer nok kaffe til at vi, verden over, kan nyde 30.000 kopper i sekundet. Det kræver et stort areal, og historisk set har kaffedyrkning ført til afskovning og tab af biodiversitet, men under visse forhold har kaffedyrkning i dag en helt anden rolle. Naturressourceøkonom Aske Skovmand Bosselmann vil fortælle om kaffens dyrkning og hvordan farmere verden over ikke bare producerer kaffebønner, men også økosystemtjenester som vi alle kan drage fordele af – bl.a. i forhold til klimaforandringer som i dag er et centralt emne inden for bæredygtig kaffe. Du får også et indblik i den nyeste forskning der skal sørge for at vi fortsat kan drikke kaffe i et forandret klima.I foredraget sættes vores brug af kaffe også i et historisk perspektiv. Selve udviklingen i danskernes forbrugsmønster af kaffe, fra den blev introduceret i Danmark i 1665 til nu, har nemlig været meget bemærkelsesværdig. Diabetes- og ernæringsforsker Kjeld Hermansen vil udfordre de mange påstande om hvordan kaffe påvirker kroppen. Man hører fx ofte udsagn som: ”Man skal passe på med ikke at drikke for meget kaffe”, ”Kaffe er usundt og kan fremkalde kræft og hjertekarsygdomme” og ”Kaffe kan afkorte livet”. Spørgsmålet er om dette er myter eller fakta? Kjeld Hermansen vil gennemgå hvordan kaffe påvirker dødeligheden samt de store folkesygdomme kræft, hjertekarsygdomme, neuropsykiatriske sygdomme og type 2-diabetes.
Dette er en opdateret udgave af et foredrag fra foråret 2023.
4
.
November
2026
SENIOR BIO
Læs mere
SENIOR BIO
SENIORBIO – FILM, KAFFE OG KAGE 🎬☕️
Hver onsdag kl. 13.00 -. og ofte også kl. 13.15 - inviterer vi til SeniorBio i Biografen i Trommen.
Her kan du se en aktuel film på det store lærred. Medlemmer af Ældre Sagen får 10 kr. i rabat mod fremvisning af medlemskort.
Og biografturen slutter ikke, når rulleteksterne begynder. Efter filmen byder vi på en kop kaffe og et stykke kage.
Billetter kan reserveres hjemmefra eller købes direkte i billetsalget.
5
.
November
2026
En farlig affære
Læs mere
En farlig affære
En fortælling om begær, bedrag og relationernes skrøbelighed.Den italienske instruktør og manuskriptforfatter Ludovica Rampoldi debuterer som spillefilmsinstruktør med “En farlig affære”, et intenst og nuanceret drama om kærlighedens komplekse natur og de skjulte lag i det moderne parforhold.Lea og Rocco mødes tilfældigt på en bar, og en øjeblikkelig tiltrækning opstår mellem dem. Fra det øjeblik begynder en hemmelig affære, der består af flygtige, hemmelige møder på et hotelværelse. Men som tiden går, intensiveres Leas besættelse af Rocco, hvilket får hende til at blande sig mere og mere i hans liv. Historien tager snart en uventet og foruroligende drejning.Med “En farlig affære” leverer Ludovica Rampoldi et ambitiøst og personligt værk, der stiller skarpt på kærlighedens uforudsigelige natur og inviterer publikum til at reflektere over, hvor lidt vi i virkeligheden ved om dem, vi elsker.Filmen lanceres i samarbejde med Filmporten.dk – Filmelskernes biografklub.
5
.
November
2026
Musikalsk Potpourri
Læs mere
Musikalsk Potpourri
Musikalsk Potpourri giver endnu en gang koncert i Trommen torsdag den 5. november kl 19.30.
Det populære kor glæder sig til at synge minderne frem i selskab med publikum. Korets mangeårige leder, Peters Spies, står er klar til at slå tonen an i selskab med Ole Kibsgaard på bas og Peter Kibsgaard på trommer.
På glædeligt gensyn.
5
.
November
2026
Tony
Læs mere
Tony
Før verden kendte Anthony Bourdain, var han 19 år og endte i et kaotisk restaurantkøkken.
I Tony møder vi Bourdain længe før Kitchen Confidential, tv-programmerne og rejserne gjorde ham til et ikon.
En sommer i Rhode Island kaster den unge Tony ind i et hektisk køkken fyldt med kokke, fristelser og nye bekendtskaber – og bliver begyndelsen på den kærlighed til mad og restaurantlivet, der senere kom til at definere ham.
Dominic Sessa fra The Holdovers spiller den unge Bourdain, mens Antonio Banderas også er at finde bag komfurerne.